poniedziałek, 14 stycznia 2013

Postanowienia noworoczne - od czego zacząć?


Postanowienia noworoczne –
od czego zacząć?

Tuning ciała i umysłu


Rozpoczęcie nowego roku stanowi idealną okazję do wyznaczenia celów, których realizacja – jak mamy nadzieję – odmieni nasze życie na lepsze.
Zgubienie zbędnych kilogramów, poprawa sprawności fizycznej, zdrowe odżywianie, rzucenie palenia czy nauczenie się czegoś nowego to najczęściej występujące postanowienia, które planujemy wdrożyć do naszego życia. Dlaczego jednak z upływem czasu przechodzą one na dalszy plan?
Co zrobić, by po raz kolejny wyznaczone cele nie okazały się jedynie pobożnymi życzeniami i w końcu zostały osiągnięte? Od czego i w jaki sposób rozpocząć zmiany i co zrobić, by wraz ze zbędnymi kilogramami nie zgubić także motywacji i silnej woli? Przekonajcie się sami…
Każda  zmiana, by mogła być zrealizowana musi być przede wszystkim realna. Przyjmowanie na siebie zbyt wielkiego wyzwania, może bardzo szybko zniechęcić nas do jakiegokolwiek działania, pogarszając tym samym nie tylko nasze samopoczucie, ale wręcz wpędzając w jeszcze większe kompleksy (o ile oczywiście je mamy). Kluczem do sukcesu jest stopniowe i konsekwentne działanie, które zapewni nam osiągnięcie wyznaczonego celu. Jednakże, z doświadczenia wiemy jak trudne jest konsekwentne działanie, szczególnie, gdy nie widać żadnych efektów tego działania. Zaczynamy wówczas wątpić w skuteczność naszych wysiłków i poddajemy się, a nasze marzenia automatycznie przechodzą na kolejny rok jako niespełnione. Jednak nie musi tak być, gdyż jest na to skuteczny sposób…
Podstawowym elementem w procesie wyznaczania celów jest rozwinięcie w sobie bardzo intensywnego pragnienia spełnienia tego celu oraz jednoczesne wzbudzenie silnej wiary, że jesteśmy w stanie go osiągnąć. Warto jest zapisać nasz cel oraz korzyści, jakie wynikają z jego osiągnięcia.
Przystępując do realizacji naszego celu, powinniśmy przede wszystkim zwizualizować efekty oraz korzyści, które spodziewamy się osiągnąć. Koncentrujmy się na tym, co chcemy osiągnąć, a nie na tym, czego jeszcze nie mamy. Bardzo ważna jest zatem zmiana sposobu myślenia. Często wydaje nam się, że jest to wręcz niemożliwe, ponieważ od lat żyjemy w pewnym przekonaniu i sądzimy, że już nic tego nie zmieni, a tym bardziej my sami. Jednakże ludzki umysł jest tak skonstruowany, że można nim „swobodnie” kierować. Podświadomość nie odróżnia rzeczywistości od fantazji i marzeń, które możemy, a nawet powinniśmy jak najczęściej wizualizować, by w końcu świadoma część naszego umysłu odebrała je jako coś, co należy urzeczywistnić. Dlatego, by skutecznie zrealizować wyznaczony cel, w pierwszej kolejności, musimy zaprogramować nasz umysł na jego osiągnięcie. Musimy działać w pełnej harmonii z samym sobą, zestroić świadomość z podświadomością, by jak najszybciej zacząć cieszyć się zmianami, których tak bardzo pragniemy.
Spróbujmy, w trakcie dokonywania zmian, wypracować w sobie jedno bardzo ważne przeświadczenie, które brzmi następująco: „Wszystko, co robię, przybliża mnie każdego dnia do osiągnięcia mojego celu i niebawem zaowocuje, przynosząc mi ogromne korzyści.” Oczywiście motto to możemy dostosować do własnych potrzeb i odpowiednio je zmodyfikować. Najważniejsze jest wypracowanie w sobie głębokiego przeświadczenia, iż wkrótce wszelkie nasze wysiłki zostaną wynagrodzone i przyniosą efekty. Nieważne czy pracujemy nad sobą 20 czy 30 minut dziennie, ważne, że czynimy to systematycznie. Zmiany, podobnie jak wszystko w naszym życiu, wymagają czasu. Warto jest mieć tę świadomość, ponieważ wzmocni ona naszą motywację do konsekwentnego działania.
I na koniec, jeszcze jedna ważna zasada: Bez względu na wszystko, będę dążył(-a) do osiągnięcia mojego celu i nigdy się nie poddam. Wytrwałość, determinacja i wiara we własne możliwości zawsze zostanie nagrodzona, to jedynie kwestia czasu. Im wcześniej przystąpimy do realizacji celów, tym szybciej zauważymy te wszystkie pozytywne zmiany, które się z nimi wiążą.

Podsumujmy zatem:
  1. Realny cel.
  2. Silne pragnienie jego osiągnięcia i wiara, że damy radę.
  3. Wizualizacja efektów oraz korzyści (zapiszmy cel oraz korzyści wynikające z jego realizacji).
  4. Konsekwentne i systematyczne działanie.
  5. Motto I: Wszystko, co robię, przybliża mnie każdego dnia do osiągnięcia mojego celu niebawem zaowocuje, przynosząc mi ogromne korzyści./Wszystko, co teraz robię, przybliża mnie do osiągnięcia mojego celu. /Wszystko, co teraz robię, zaowocuje i przyniesie mi korzyści w najbliższej przyszłości. Powtarzajmy je jak najczęściej, np. w trakcie wykonywanych ćwiczeń oraz gdy zauważymy spadek motywacji.
  6. Motto II: Bez względu na wszystko, będę dążył(-a) do osiągnięcia mojego celu i nigdy się nie poddam.
Powodzenia w osiąganiu celów…, nie tylko tych noworocznych!

P.S. A jakie są Wasze postanowienia noworoczne na 2013 r.?

Autor: Talia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz